Istraživanja znanstvenika diljem svijeta pokazuju prisustvo koronavirusa u nepročišćenim otpadnim vodama, što bi moglo omogućiiti novi način ranog dijagnosticiranja novih žarišta zaraze.

U Kini je u periodu od od 1. do 14. veljače 2020.g. izvršeno testiranje kojim se pokazalo  da se novi koronavirus također širi fekalno-oralnim prijenosom, a ne samo respiratornim kapljicama ili dodirom okoliša. Hong Shan, dr.med., iz Pete pridružene bolnice, Sveučilište Sun Yat-sen, u gradu Zhuhai, provincija Guangdong, i kolege primijetili su da je gastrointestinalni trakt povoljno okruženje za virus, a značajan dio bolesnika s koronavirusom osjećao je dijareju, mučninu, povraćanje i / ili nelagodu u trbuhu prije pojave respiratornih simptoma. Tako je oko 23 % testiranih bolesnika imalo fekalni bris pozitivan na COVID -19 i nakon ozdravljenja, odnosno negativnog uzorka iz respiratornog sustava.

Na Stanfordu u SAD-u su također ispitivali gradske otpadne vode dok još uvijek nije bilo velikog porasta broja zaraženih, te došli do zaključka da i prije nego što pacijenti pokažu simptome, u ranom napredovanju bolesti, postoji razlog da se sumnja da se virus pojavljuje u otpadnim vodama, čak i prije nego što se stanovnici tog grada testiraju. Smatraju da je kontaminirana voda malo vjerojatan put infekcije i da bi, barem u SAD-u, pročišćavanje otpadnih voda trebalo uništiti virus. Međutim,  s obzirom da je koronavirus različitiji od ostalih srodnijih virusa, jer je  “zamotan” sa komadićima proteina i genetskim materijalom zatvorenim lipidnom membranom, validacija svih metoda istraživanja biti će presudna. Za početak predviđanja o broju slučajeva COVID-19 u zajednici, istraživači moraju znati koliko se RNA iz uzorka izgubi u laboratorijskim postupcima. Oni će također morati razmotriti lokalne uvjete: pročišćavanje kanalizacije u jednom gradu, ili čak susjedstvu, nije nužno isto kao i kanalizacija u drugom gradu. Također se mijenja sa vremenskim prilikama. Da li je padala kiša jednog vikenda, ispirajući sustav dodatnom vodom i koje je slivno područje određenog mjesta za ispitivanje – drugim riječima, biti će potrebno utvrditi koliko ljudi odražava uzorak otpadne vode.

U Švicarskoj znanstvenici smatraju da se na osnovu analize otpadnih voda mogu prepoznati žarišta koronavirusa. Pretpostavke su da bi se uzimanjem uzoraka otpadnih kanalizacijskih voda  omogućilo javnozdravstvenom sustavu ranu detekciju ponovnog izbijanja epidemije koronavirusa, čak tjedan prije nego što bi to mogli pokazati dijagnostički testovi.

Znanstvenici Saveznog instituta za tehnologiju iz Züricha (ETH) i Lausanne (EPFL) nastoje poboljšati metodu nadzora prije nego što se budu izvlačili jasni zaključci o koncentraciji virusa u uzorcima. Analizirali su otpadne vode iz Lausanne, Züricha i Lugana, uključujući uzorke iz Lugana krajem veljače kad je utvrđen samo jedan slučaj pozitivan na COVID -19 i Züricha kad je utvrđeno šest.  U svim uzorcima je otkriven novi koronavirus. Za uzorke novijeg datuma, koncentracije su bile toliko visoke, da je analiza bila jednostavna, dok ih je prilično iznenadilo da su u uzorcima iz veljače ipak mogli utvrditi nešto unatoč činjenici o malom broju zabilježenih slučajeva u tom periodu. “Otpadne vode ne lažu i odražavaju ono što izlučuje javnost u prethodnih nekoliko sati”, kaže voditelj znanstvenog tima Christoph Ort iz švicarskog Saveznog instituta za znanosti i tehnologiju voda.

Australski znanstvenici su, nakon uspješnog pilot-programa u travnju, objavili kako očekuju da će za nekoliko tjedana stvoriti test kojim će se masovno analizirati otpadne vode na prisutnost virusa kako bi se locirale zaražene zajednice.

Istraživanja i nove spoznaje znanstvenika vezane uz analizu otpadnih voda, u budućnosti mogu biti ključne za utvrđivanje kako ovog, novog koronavirusa, tako i raznih drugih potencijalnih opasnih virusa i bolesti. Na sreću, još uvijek nije dokazano da koronavirus može uzrokovati bolest ako je osoba izložena nepročišćenim otpadnim vodama ili kanalizacijskim sustavima, što je povoljno za sve djelatnike koji  su uključeni u rad na sustavu upravljanja otpadnim vodama. Svakako su preporuke da se slijede najbolje prakse zaštite zdravlja radnika u ustanovama za obradu otpadnih voda, poput odgovarajuće osobne zaštitne opreme (PPE), koja uključuje zaštitnu gornju odjeću, rukavice, čizme, naočale ili štitnik za lice i masku.

 

Izvori : https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx?category=vijesti&id=2179561

https://www.medpagetoday.com/infectiousdisease/covid19/85315

https://www.wired.com/story/one-way-to-potentially-track-covid-19-sewage-surveillance/

https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/331305/WHO-2019-NcOV-IPC_WASH-2020.1-eng.pdf